= Ενημέρωση: 27 Μαρτίου 2025
Διαφήμιση
Πληροφορίες ασθενούς
  • Paracetamol Teva Συμβουλές
=
Οικογένεια του φαρμάκου: αναλγητικό και αντιπυρετικό

σε ποια περίπτωση έχει συνταγογραφηθεί η παρακεταμόλη φαρμάκου;

Αυτό το φάρμακο είναι ένα Ανακεταμόλη. et un antipyrétique qui contient du paracétamol.

Χρησιμοποιείται για τη μείωση του πυρετού και για την ανακούφιση του πόνου.

Παρουσιάσεις του φαρμάκου Paracetamol Teva Συμβουλές

Paracetamol Teva Συμβουλές 500 mg: δισκίο; Κιβώτιο 16
Προαιρετικό διάταγμα - Μη -επαναπροσδιορίστηκε - Δωρεάν τιμή

Οι τιμές που αναφέρονται δεν λαμβάνουν υπόψη " Τέλη διανομής" του φαρμακοποιού. | CP

Composition du médicament PARACÉTAMOL TEVA CONSEIL

p cp
paracetamol 500 mg

Η λίστα Έκδορα είναι διαθέσιμη στη σελίδα προϊόντος κάθε φαρμάκου στην περιοχή (για να το συμβουλευτείτε, κάντε κλικ σε ένα φάρμακο ονόματος). || 318

Contre-indications du médicament PARACÉTAMOL TEVA CONSEIL

Αυτό το φάρμακο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε περίπτωση σοβαρής ηπατικής νόσου.

Προσοχή

Η παρακεταμόλη υπάρχει μόνη της ή σε συνδυασμό με άλλες ουσίες σε πολλά φάρμακα: Να είστε βέβαιος να μην λάβετε πολλά φάρμακα που περιέχουν πολλά φάρμακα, μια άρθρωση που παίρνει οδηγεί σε κίνδυνο υπερβολική δόση που μπορεί να είναι τοξικό για το ήπαρ.

Οι προφυλάξεις είναι απαραίτητες σε περίπτωση χρόνιου αλκοολισμού, υποσιτισμού, νηστείας, πρόσφατης απώλειας βάρους, anorexia, νεφρική ανεπάρκεια, ηπατική νόσο, έλλειμμα. G6PD και στους ηλικιωμένους ή ζυγίζει λιγότερο από 50 kg.

Μην παίρνετε παρακεταμόλη περισσότερο από μερικές ημέρες χωρίς ιατρικές συμβουλές και δεν υπερβαίνετε τις συνιστώμενες δόσεις.

Η πρόσληψη παρακεταμόλης μπορεί να παραμορφώσει τα αποτελέσματα των δόσεων του ρυθμού Ζάχαρη (σάκχαρο αίματος) ή D ' ουρικό οξύ (ουρικαιμία) στο αίμα.

Η κατανάλωση αλκοολούχων ποτών δεν συνιστάται κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

= αλληλεπιδράσεις των συμβουλών Teva Paracetamol Teva με άλλες ουσίες

Αυτό το φάρμακο μπορεί να αλληλεπιδράσει με Αντιβιοτικά που περιέχει φλουκοξακιλλίνη (διαθέσιμη μόνο στο νοσοκομείο).

Σε περίπτωση θεραπείας με ένα αντιπηκτικό από του στόματος και με παρακεταμόλη σε μέγιστες δόσεις (4 g ανά ημέρα) για τουλάχιστον 4 ημέρες, αντιπηκτικό θα είναι τελικά απαραίτητο.

ενημερώστε το γιατρό σας ή τον φαρμακοποιό σας εάν παίρνετε δυνητικά τοξικά φάρμακα για το ήπαρ ή ένα φάρμακο= Ενζυματικός επαγωγέας όπως φαινοβαρβιτάλη, φαινυτοΐνη, καρβαμαζεπίνη, τοπιραμάτη ή ριφαμπικίνη.

Γονιμότητα, εγκυμοσύνη και θηλασμός

Εγκυμοσύνη:

Οι διαθέσιμες επιστημονικές μελέτες δεν έχουν επισημάνει κανένα συγκεκριμένο πρόβλημα κατά τη χρήση παρακεταμόλης σε έγκυες γυναίκες. Ωστόσο, πρέπει να χρησιμοποιηθεί στη χαμηλότερη αποτελεσματική δόση και κατά τη συντομότερη δυνατή διάρκεια.

Θηλασμός:

Στις συνήθεις δόσεις, η χρήση αυτού του φαρμάκου είναι δυνατή κατά τη διάρκεια του θηλασμού.

= τρόπος χρήσης και δοσολογία της συμβουλής Teva Paracetamol Teva

Αυτό το φάρμακο μπορεί να ληφθεί αδιάφορα κατά τη διάρκεια ή μεταξύ των γευμάτων. Σεβαστείτε ένα διάστημα 4 έως 6 ωρών μεταξύ 2 αλιευμάτων. Σε περίπτωση νεφρικής ανεπάρκειας, το διάστημα μεταξύ 2 υποδοχών πρέπει να είναι ελάχιστο 8 ώρες.

Τα δισκία πρέπει να καταπιούν όπως συμβαίνει με ένα ποτό (νερό, γάλα, χυμό φρούτων ...). Δεν είναι προσαρμοσμένα στο παιδί κάτω των 6 ετών. Πράγματι, κινδυνεύουν να παρεμποδίσουν το κομμάτια Αναπνευστικό εάν το παιδί καταπίνει άσχημα και ότι το δισκίο περνάει στην τραχεία (ψευδής δρόμος).

Συνήθης δοσολογία:

  • Ενηλίκων και εφήβων που ζυγίζουν πάνω από 50 κιλά (από περίπου 15 χρόνια) || ανά ημέρα. Μην υπερβαίνετε τα 3 g paracetamol ανά ημέρα (6 δισκία) χωρίς ιατρικές συμβουλές. : 1 ou 2 comprimés, 1 à 3 fois par jour. Ne pas dépasser 3 g de paracétamol par jour (6 comprimés) sans avis médical.

    σε έντονους πόνους, το δοσολογία Το μέγιστο μπορεί να αυξηθεί σε 1 g παρακεταμόλη, 4 φορές την ημέρα, μόνο σε ιατρικές συμβουλές.

  • Παιδί Ζυγίζει περισσότερα από 27 kg : 60 mg par kg et par jour, soit 15 mg par kg toutes les 6 heures ou 10 mg par kg toutes les 4 heures. A titre indicatif :
    • Παιδί από 27 έως 40 kg (περίπου 8 έως 13 ετών): 1 δισκίο, που ανανεώνεται εάν Bseoin μετά από 6 ώρες χωρίς να υπερβαίνουν τα 4 δισκία την ημέρα.
    • Παιδί από 41 έως 50 kg (περίπου 12 έως 15 έτη): 1 δισκίο, που ανανεώνεται εάν χρειάζεται μετά από 4 ώρες χωρίς να υπερβαίνουν τα 6 δισκία την ημέρα.

    Η μέγιστη ημερήσια δόση παρακεταμόλης στο παιδί είναι 80 mg ανά kg, σε 4 ελάχιστες ημερομηνίες, χωρίς να υπερβαίνει τα 3 g ανά ημέρα.

Συμβουλές

Στη θεραπεία του πυρετού στα παιδιά, όταν η παρακεταμόλη χρησιμοποιείται δόση 60 mg ανά kg και ανά ημέρα, η προσθήκη ασπιρίνης ή η χρήση της εναλλασσόμενη με παρακεταμόλη είναι άχρηστη, επειδή η ασπιρίνη δεν επιτρέπει πρόσθετη πτώση πυρετού.

Οι άφθονες ιδρώτες συνοδεύουν γενικά την πτώση της θερμοκρασίας κατά την επεξεργασία υψηλών πυρετών. Αυτό το φαινόμενο είναι φυσιολογικό.

Οι ανεπιθύμητες ενέργειες των δυνατών των συμβουλών παρακεταμόλης φαρμάκου Paracetamol

Σπάνια: αλλεργική αντίδραση.

Très rares : réaction cutanée grave imposant l'arrêt du traitement, anomalie de la numération formule sanguine.

Vous avez ressenti un effet indésirable πιθανόν να οφείλεται σε αυτό το φάρμακο, μπορείτε Δηλώστε online.

Διαφημίστε συντομογραφία
Διαφημίστε το προϊόν
Voir les actualités liées
Publicité
Πατήστε - CGU -= Γενικές πωλήσεις - Δεδομένα Προσωπικά || 550 - Cookies πολιτικής - Αναφορές Νομική