Περιορισμένη πρόσβαση
= Ενημέρωση: 27 Μαρτίου 2025
Διαφήμιση
Πληροφορίες ασθενούς
  • PARACÉTAMOL CRISTERS PHARMA
Οικογένεια του φαρμάκου:Antalgique et antipyrétique

Σε ποια περίπτωση το φάρμακο παρακεταμόλη Cristers Pharma είναι συνταγογραφείται;

Αυτό το φάρμακο είναι ένα Ανακεταμόλη. et un antipyrétique qui contient du paracétamol.

Χρησιμοποιείται για τη μείωση του πυρετού και για την ανακούφιση του πόνου.

Παρουσιάσεις του φαρμάκου Paracetamol Cristers Pharma

Paracetamol Cristers Pharma 500 mg: κάψουλα; Κιβώτιο 16
Προαιρετική συνταγή - Επιστροφή στο 65% - Τιμή: 1.16 || 306

Les prix mentionnés ne tiennent pas compte des « = Τέλη διανομής" του φαρμακοποιού. | Pharma || à 310

Composition du médicament PARACÉTAMOL CRISTERS PHARMA

p cp
paracetamol 500 mg

Η λίστα Έκδορα Προβάλλεται στη σελίδα προϊόντος κάθε φαρμάκου (για να συμβουλευτείτε το φάρμακο). || 318

Contre-indications du médicament PARACÉTAMOL CRISTERS PHARMA

Ce médicament ne doit pas être utilisé en cas de maladie grave du foie.

Προσοχή

Η παρακεταμόλη υπάρχει μόνη ή σε συνδυασμό με άλλες ουσίες σε πολλά φάρμακα: βεβαιωθείτε ότι δεν παίρνετε πολλά φάρμακα που περιέχουν αρκετά φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη, παρακετατάμη, επειδή μια άρθρωση που λαμβάνει οδηγεί σε κίνδυνο υπερβολική δόση που μπορεί να είναι τοξικό για το ήπαρ.

Οι προφυλάξεις είναι απαραίτητες σε περίπτωση χρόνιου αλκοολισμού, υποσιτισμού, νηστείας, πρόσφατης απώλειας βάρους, anorexia, νεφρική ανεπάρκεια, ηπατική νόσο, έλλειμμα. G6PD και στους ηλικιωμένους ή ζυγίζει λιγότερο από 50 kg.

Μην παίρνετε παρακεταμόλη περισσότερο από μερικές ημέρες χωρίς ιατρικές συμβουλές και δεν υπερβαίνετε τις συνιστώμενες δόσεις.

Η πρόσληψη παρακεταμόλης μπορεί να παραμορφώσει τα αποτελέσματα των δόσεων του ρυθμού Ζάχαρη (σάκχαρο αίματος) ή D ' ουρικό οξύ (ουρικαιμία) στο αίμα.

Η κατανάλωση αλκοολούχων ποτών δεν συνιστάται κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

Οργανισμούς της παρακεταμόλης Cristamol Cristemers Perfuls με άλλες ουσίες

Αυτό το φάρμακο μπορεί να αλληλεπιδράσει με Αντιβιοτικά που περιέχει φλουκοξακιλλίνη (διαθέσιμη μόνο στο νοσοκομείο).

Σε περίπτωση θεραπείας με ένα αντιπηκτικό από του στόματος και με παρακεταμόλη σε μέγιστες δόσεις (4 g ανά ημέρα) για τουλάχιστον 4 ημέρες, αντιπηκτικό θα είναι τελικά απαραίτητο.

ενημερώστε το γιατρό σας ή τον φαρμακοποιό σας εάν παίρνετε δυνητικά τοξικά φάρμακα για το ήπαρ ή ένα φάρμακο= Ενζυματικός επαγωγέας όπως φαινοβαρβιτάλη, φαινυτοΐνη, καρβαμαζεπίνη, τοπιραμάτη ή ριφαμπικίνη.

Γονιμότητα, εγκυμοσύνη και θηλασμός

Εγκυμοσύνη:

Οι διαθέσιμες επιστημονικές μελέτες δεν έχουν επισημάνει κανένα συγκεκριμένο πρόβλημα κατά τη χρήση παρακεταμόλης σε έγκυες γυναίκες. Ωστόσο, πρέπει να χρησιμοποιηθεί στη χαμηλότερη αποτελεσματική δόση και κατά τη συντομότερη δυνατή διάρκεια.

Θηλασμός:

Aux doses usuelles, l'usage de ce médicament est possible pendant l'allaitement.

Λειτουργός και δοσολογία της παρακεταμόλης Cristers Pharma

Αυτό το φάρμακο μπορεί να ληφθεί αδιάφορα κατά τη διάρκεια ή μεταξύ των γευμάτων. Σεβαστείτε ένα διάστημα 4 έως 6 ωρών μεταξύ 2 αλιευμάτων. Σε περίπτωση νεφρικής ανεπάρκειας, το διάστημα μεταξύ 2 υποδοχών πρέπει να είναι ελάχιστο 8 ώρες.

Οι κάψουλες πρέπει να καταπιούν όπως με ένα ποτήρι νερό. Δεν είναι προσαρμοσμένα στο παιδί κάτω των 6 ετών. Πράγματι, κινδυνεύουν να παρεμποδίσουν το Διαδρομές Αναπνευστικό εάν το παιδί καταπίνει άσχημα και ότι η κάψουλα περνάει στην τραχεία (ψευδής δρόμος).

Συνήθης δοσολογία:

  • Ενηλίκων και εφήβων που ζυγίζουν περισσότερο από 50 κιλά (από περίπου 15 χρόνια) : 1 ou 2 gélules, 1 à 3 fois par jour. Ne pas dépasser 3 g de paracétamol par jour (6 comprimés) sans avis médical.

    σε έντονους πόνους, το δοσολογία Το μέγιστο μπορεί να αυξηθεί σε 1 g παρακεταμόλη, 4 φορές την ημέρα, μόνο σε ιατρικές συμβουλές.

  • Παιδί Ζυγίζει περισσότερα από 27 kg : 60 mg par kg et par jour, soit 15 mg par kg toutes les 6 heures ou 10 mg par kg toutes les 4 heures. A titre indicatif :
    • Παιδί από 27 έως 40 kg (περίπου 8 έως 13 έτη): 1 κάψουλα, που θα ανανεωθεί εάν Bseoin μετά από 6 ώρες χωρίς να υπερβαίνουν τα 4 δισκία την ημέρα.
    • Παιδί από 41 έως 50 kg (περίπου 12 έως 15 έτη): 1 κάψουλα, που ανανεώνεται εάν χρειάζεται μετά από 4 ώρες χωρίς να υπερβαίνουν τα 6 δισκία την ημέρα.

    Η μέγιστη ημερήσια δόση παρακεταμόλης στο παιδί είναι 80 mg ανά kg, σε 4 ελάχιστες ημερομηνίες, χωρίς να υπερβαίνει τα 3 g ανά ημέρα.

Συμβουλές

Στη θεραπεία του πυρετού στα παιδιά, όταν η παρακεταμόλη χρησιμοποιείται δόση 60 mg ανά kg και ανά ημέρα, η προσθήκη ασπιρίνης ή η χρήση της εναλλασσόμενη με παρακεταμόλη είναι άχρηστη, επειδή η ασπιρίνη δεν επιτρέπει πρόσθετη πτώση πυρετού.

Οι άφθονες ιδρώτες συνοδεύουν γενικά την πτώση της θερμοκρασίας κατά την επεξεργασία υψηλών πυρετών. Αυτό το φαινόμενο είναι φυσιολογικό.

Ανεπιθύμητες επιδράσεις του φαρμάκου Paracetamol Cristamrs Pharma

RARES: αλλεργική αντίδραση.

Très rares : réaction cutanée grave imposant l'arrêt du traitement, anomalie de la numération formule sanguine.

Αισθανθήκατε έναeffet indésirable πιθανόν να οφείλεται σε αυτό το φάρμακο, μπορείτε Δηλώστε online.

Διαφήμιση Κάνοντας κλικ στο "Προσθήκη ενός σχολίου", επιβεβαιώνετε ότι είστε ηλικίας τουλάχιστον 16 ετών και έχοντας διαβάσει και αποδεχθεί

Commentaires

Ajouter un commentaire
En cliquant sur "Ajouter un commentaire", vous confirmez être âgé(e) d'au moins 16 ans et avoir lu et accepté Οι κανόνες και οι συνθήκες χρήσης του συμμετοχικού χώρου "Σχόλια". Σας προσκαλούμε να επισημάνετε τυχόν ανεπιθύμητο αποτέλεσμα που πιθανόν να οφείλεται σε ένα φάρμακο στο Δηλώνοντας online.

Ειδικότητα της σειράς

Δημοσιότητα
Πατήστε - CGU -= Γενικές πωλήσεις - Δεδομένα Προσωπικά || 588 - cookies πολιτικής - MES Νομική