ανεπιθύμητο αποτέλεσμα
= Ενημέρωση: 27 Μαρτίου 2025
Διαφήμιση
Πληροφορίες ασθενούς
  • Cristers paracetamol
=
Οικογένεια του φαρμάκου: αναλγητικό και αντιπυρετικό

Σε ποια περίπτωση είναι η συνταγογραφούμενη παρακεταμόλη των φαρμάκων;

Αυτό το φάρμακο είναι ένα Αναλγητικό || 292 et un antipyrétique qui contient du paracétamol.

Χρησιμοποιείται για τη μείωση του πυρετού και για την ανακούφιση του πόνου.

Παρουσιάσεις των παρακεταμόλης παρακεταμόλης

Paracetamol Cristers 500 mg: δισκίο. Κιβώτιο 16
Προαιρετική συνταγή - Επιστροφή στο 65% - Τιμή: 1,16 €
Αφαιρέθηκε
Paracetamol Cristers 500 mg: κάψουλα; Κιβώτιο 16
Προαιρετική παραγγελία - Επιστροφή στο 65% - Τιμή: 1.16 €
Cristers Paracetamol 1 G: δισκίο Sarbed; Κουτί 8
Προαιρετική παραγγελία - Επιστροφή στο 65% - Τιμή: 1,16 €
Paracetamol Cristers 1000 mg: Sarbed Effervervescent tablet; Κουτί 8
Προαιρετική παραγγελία - Επιστροφή στο 65% - Τιμή: 1,16 €

Οι τιμές που αναφέρονται δεν λαμβάνουν υπόψη "= Τέλη διανομής" του φαρμακοποιού. | αφορά μόνο τις παρουσιάσεις που διατίθενται πάντα στο εμπόριο.

La dernière mise à jour des informations contenues dans cette fiche médicament ne concerne que les présentations toujours commercialisées.

Σύνθεση των παρακεταμόλης Cristers

P CP P Gél
paracetamol 500 mg 500 mg
P CP p cp efferv
Paracetamol1 g 1 g
νάτριο 419 mg
Sorbitol 200 mg

Η λίστα Έκδορα μπορεί να προβληθεί στη σελίδα προϊόντος κάθε φαρμάκου του εύρους (για να το συμβουλευτείτε, κάντε κλικ σε ένα όνομα του φαρμάκου).

Αντενδείξεις των παρακεταμόλης Cristers

Αυτό το φάρμακο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε περίπτωση σοβαρής ασθένειας ήπατος.

Προσοχή

Η παρακεταμόλη υπάρχει μόνη της ή σε συνδυασμό με άλλες ουσίες σε πολλά φάρμακα: Να είστε βέβαιος να μην παίρνετε πολλά φάρμακα που περιέχουν ταυτόχρονα παρακεταμόλη, επειδή μια κοινή υποδοχή οδηγεί σε κίνδυνο ΥΠΟΔΟΜΗ qui peut être toxique pour le foie.

Οι προφυλάξεις είναι απαραίτητες σε περίπτωση χρόνιου αλκοολισμού, υποσιτισμού, νηστείας, πρόσφατης απώλειας βάρους, anorexia, νεφρική ανεπάρκεια, ηπατική νόσο, έλλειμμα G6PD και σε ηλικιωμένους ή ζυγίζει λιγότερο από 50 kg. | της παρακεταμόλης περισσότερο από μερικές ημέρες χωρίς ιατρικές συμβουλές και δεν υπερβαίνει τις συνιστώμενες δόσεις.

Ne prenez pas de paracétamol plus de quelques jours sans avis médical et ne dépassez pas les doses recommandées.

Η πρόσληψη παρακεταμόλης μπορεί να παραμορφώσει τα αποτελέσματα των δόσεων του ρυθμού Suls (glycememe) ή d ' URIC (ουρικαιμία) στο αίμα. Η κατανάλωση αλκοολούχων ποτών δεν συνιστάται κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

La consommation de boissons alcoolisées est déconseillée pendant le traitement.

Τα αναβραστικά δισκία περιέχουν SEL ( νάτριο) σε αξιοσημείωτη ποσότητα. Ουσίες

Interactions du médicament PARACÉTAMOL CRISTERS avec d'autres substances

Αυτό το φάρμακο μπορεί να αλληλεπιδράσει με το Αντιβιοτικά που περιέχει φλουκοξακιλλίνη (διαθέσιμη μόνο στο νοσοκομείο).

Σε περίπτωση θεραπείας με ένα αντιπηκτικό από του στόματος και με παρακεταμόλη στις μέγιστες δόσεις (4 g ανά ημέρα) για τουλάχιστον 4 ημέρες, αυξημένη παρακολούθηση της θεραπείας αντιπηκτικό θα είναι τελικά απαραίτητο.

Με άλλα λόγια ο γιατρός ή ο φαρμακοποιός σας εάν παίρνετε δυνητικά τοξικά φάρμακα για το ήπαρ ή ένα φάρμακο Ενζυματικός επαγωγέας tel que le phénobarbital, la phénytoïne, la carbamazépine, le topiramate ou la rifampicine.

Γονιμότητα, εγκυμοσύνη και θηλασμός

Εγκυμοσύνη:

Οι διαθέσιμες επιστημονικές μελέτες δεν έχουν επισημάνει κανένα συγκεκριμένο πρόβλημα κατά τη χρήση παρακεταμόλης σε έγκυες γυναίκες. Ωστόσο, πρέπει να χρησιμοποιηθεί στη χαμηλότερη αποτελεσματική δόση και κατά τη συντομότερη δυνατή διάρκεια.

Θηλασμός: || 380

Aux doses usuelles, l'usage de ce médicament est possible pendant l'allaitement.

= τρόπος χρήσης και δοσολογία των παρακεταμόλης των φαρμάκων

Το φάρμακο μπορεί να ληφθεί αδιάφορα κατά τη διάρκεια ή μεταξύ των γευμάτων, ένα διάστημα 4 έως 6 ωρών μεταξύ 2 αλιευμάτων. Σε περίπτωση νεφρικής ανεπάρκειας, το διάστημα μεταξύ 2 υποδοχών πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες.

Τα δισκία και οι κάψουλες δεν είναι προσαρμοσμένες στο παιδί κάτω των 6 ετών. Πράγματι, κινδυνεύουν να παρεμποδίσουν το κομμάτια Αναπνευστικό εάν το παιδί καταπίνει άσχημα και ότι το δισκίο ή η κάψουλα περνάει στην τραχεία (ψευδής δρόμος).

Συνήθης δοσολογία:

= συμπιεσμένο και κάψουλα στα 500 mg: || (από περίπου 15 ετών)

  • Adulte et enfant pesant plus de 50 kg (à partir d'environ 15 ans): 1 έως 2 δισκία ή κάψουλες στα 500 mg, 1 έως 3 φορές την ημέρα. Μην υπερβαίνετε τα 3 g paracetamol (6 δισκία ή κάψουλες στα 500 mg) ημερησίως χωρίς ιατρικές συμβουλές.

    σε έντονο πόνο, το Δοσολογία Το μέγιστο μπορεί να αυξηθεί σε 1 g παρακεταμόλη, 4 φορές την ημέρα, μόνο σε ιατρικές συμβουλές.

  • Παιδί άνω των 6 ετών που ζυγίζει περισσότερο από 27 kg: 60 mg ανά kg και ανά ημέρα, δηλαδή 15 mg ανά kg κάθε 6 ώρες ή 10 mg ανά κιλό κάθε 4 ώρες. Ως ένδειξη:
    • Παιδί από 27 έως 40 kg (περίπου 8 έως 13 έτη): 1 δισκίο ή κάψουλα στα 500 mg, που ανανεώνεται εάν Bseoin μετά από 6 ώρες χωρίς να υπερβαίνουν τα 4 δισκία ή κάψουλες ανά ημέρα.
    • Παιδί από 41 έως 50 kg (περίπου 12 έως 15 έτη): 1 δισκίο mg, που ανανεώνεται εάν είναι απαραίτητο μετά από 4 ώρες χωρίς να υπερβαίνει τα 6 δισκία ή κάψουλες ανά ημέρα.

    Η μέγιστη ημερήσια δόση παρακεταμόλης σε παιδιά είναι 80 mg ανά kg, σε 4 ελάχιστες υποδοχές, χωρίς να υπερβαίνει τα 3 g ανά ημέρα για τα παιδιά που ζυγίζουν περισσότερα από 38 kg. | Αναβρασμό δισκίο στα 1000 mg:

Comprimé à 1 g et comprimé effervescent à 1000 mg :

  • Ενηλίκων και παιδιού που ζυγίζει περισσότερο από 50 κιλά (από περίπου 15 χρόνια): 1/ 2 έως 1 δισκίο, 1 έως 3 φορές την ημέρα. Μην παίρνετε 2 δισκία ταυτόχρονα και μην υπερβαίνετε τα 3 g paracetamol ανά ημέρα χωρίς ιατρικές συμβουλές.

    Σε έντονο πόνο, το δοσολογία Το μέγιστο μπορεί να μεταφερθεί σε 1 g, 4 φορές την ημέρα, μόνο σε ειδοποίηση, ιατρική.

Συμβουλές

Κατά τη θεραπεία του πυρετού στα παιδιά, όταν η παρακεταμόλη χρησιμοποιείται σε δόση 60 mg ανά κιλό και ανά ημέρα, η προσθήκη ασπιρίνης ή η εναλλασσόμενη χρήση της με παρακεταμόλη είναι άχρηστη, επειδή η ασπιρίνη δεν επιτρέπει την απόκτηση πρόσθετου πυρετού. | Γενικά, η πτώση της θερμοκρασίας κατά την επεξεργασία υψηλών πυρετών. Αυτό το φαινόμενο είναι φυσιολογικό.

Des sueurs abondantes accompagnent généralement la baisse de température lors du traitement des fièvres élevées. Ce phénomène est normal.

Ανεπιθύμητες επιδράσεις των πυκνών φαρμάκων paracetamol

Πολύ σπάνια: ερυθρότητα δέρματος, κνίδωση, αλλεργική αντίδραση.

Εξαιρετικά: Σοβαρή δερματική αντίδραση που επιβάλλει τη διακοπή της φόρμουλας, Sanguine.

Ανεξάρτητη συχνότητα: βρογχοσπασμό.

περιπτώσεις αύξησης Transaminases ή έχει επίσης αναφερθεί ηπατίτιδα.

Vous avez ressenti un effet indésirable ικανό να οφείλεται σε αυτό το φάρμακο, μπορείτε Δηλώστε online.

Διαφήμιση

Σχόλια | Σχόλιο

Ajouter un commentaire
= Κάνοντας κλικ στο "Προσθήκη ενός σχολίου", επιβεβαιώνετε ότι είστε ηλικίας τουλάχιστον 16 ετών και έχετε διαβάσει και αποδεχθεί Οι κανόνες και οι συνθήκες χρήσης του συμμετοχικού χώρου "Σχόλια". Σας προσκαλούμε να επισημάνετε τυχόν ανεπιθύμητο αποτέλεσμα που πιθανόν να οφείλεται σε ένα φάρμακο στο Δηλώνοντας online.
Publicité
Δείτε τις ειδήσεις που συνδέονται
Διαφήμιση
Πατήστε - CGU -= Γενικές πωλήσεις - Δεδομένα Προσωπικά - Cookies πολιτικής - Αναφορές Νομική