- Paracetamol/Biogaran Codeine
Σε ποια περίπτωση έχει συνταγογραφηθεί το φάρμακο παρακεταμόλη/κωδεΐνη;
Ce médicament contient deux antalgiques: paracetamol, η οποία εμποδίζει τη μετάδοση του πόνου και ένα οπιοειδές (κωδεΐνη). Το αποτέλεσμα Αναλγητικό της κωδεΐνης οφείλεται στον μετασχηματισμό της σε Μορφίνη στο επίπεδο του ήπατος. Ενισχύει τη δράση της παρακεταμόλης ενεργώντας στην αντίληψη του πόνου από τον εγκέφαλο.
Χρησιμοποιείται στη θεραπεία του οξέος πόνου, όταν αυτά δεν ανακουφίζονται από άλλους αναλγητικά Χρησιμοποιείται μόνη της.
Μπορείτε να συμβουλευτείτε τα ακόλουθα άρθρα:
Παρουσιάσεις του φαρμάκου παρακεταμόλη/κωδεΐνης biogaran
Οι αναφερόμενες τιμές δεν λαμβάνουν υπόψη "= Τέλη διανομής" του φαρμακοποιού. | Biogaran
Composition du médicament PARACÉTAMOL/CODÉINE BIOGARAN
P CP | |
paracetamol | 500 mg |
Φωσφορική κωδεΐνη | 30 mg |
Η λίστα Έκδορα είναι διαθέσιμο στη σελίδα προϊόντος κάθε φαρμάκου στο εύρος (για να το συμβουλευτείτε, κάντε κλικ σε ένα όνομα φαρμάκου).
Αντενδείξεις της κωδεΐνης παρακεταμόλη φαρμάκου/βιοαγκαράν
- = Σοβαρή ηπατική νόσο.
- Άσθμα και Αναπνευστική ανεπάρκεια ενδοκρανιακή υπέρταση.
- hypertension intracrânienne ;
- μετά την αφαίρεση της χοληδόχου κύστης.
- = Πρόσωπο που είναι γνωστό ως Ultra -γρήγορος μεταβολιστής (άτομο του οποίου η δραστηριότητα του ένζυμα που εμπλέκεται στον μεταβολισμό των φαρμάκων είναι υπερβολικός) || 339
- enfant de moins de 18 ans après une ablation des végétations ou des amygdales dans le cadre d'une apnée du sommeil ;
- Παιδί κάτω των 12 ετών.
- Θηλασμός.
Προσοχή
Μην επαναφέρετε αυτό το φάρμακο σε παιδιά παιδιών χωρίς ιατρικές συμβουλές.
Η παρακεταμόλη υπάρχει μόνη της ή σε συνδυασμό με άλλες ουσίες σε πολλά φάρμακα: Να είστε βέβαιος να μην παίρνετε πολλά φάρμακα που περιέχουν ταυτόχρονα παρακεταμόλη, επειδή ένα κοινό βύσμα οδηγεί σε κίνδυνο Υπερδογραφία qui peut être toxique pour le foie.
Ce médicament contient un opioïde faible qui expose à un risque d' Πρόσθετο και της εξάρτησης. Η ανάγκη αυτής της θεραπείας Αναλγητικό πρέπει να επανεκτιμηθεί τακτικά με το γιατρό σας. Μην υπερβαίνετε τη δόση ή τον καθορισμένο χρόνο επεξεργασίας. Σε άτομα που εξαρτώνται από οπιοειδή ή με ιστορικό κακοποίησης ή εξάρτησης από άλλες ουσίες, η θεραπεία πρέπει να είναι σύντομη και υπό αυστηρή ιατρική επιτήρηση.
των γενετικών ιδιαιτερότητας που επηρεάζουν έναν σημαντικό αριθμό ανθρώπων είναι πιθανό να είναι η αιτία μιας μεταβλητής επίδρασης της κωδεΐνης. Μπορεί να είναι μικρότερο αποτέλεσμα Αναλγητικό (περίπου το 7 % του πληθυσμού του Καυκάσου) ή αντίθετα του κινδύνου υπερβολική δόση που συμβαίνει παρά το Δοσολογία Κανονικό (έως και 29 % των Αφρικανών). Εάν παρατηρήσετε ανεπαρκή ανακούφιση ή ενοχλητικά ανεπιθύμητα αποτελέσματα ( σύγχυση, δυσκολία στην αναπνοή), μην διστάσετε να το μιλήσετε με το γιατρό σας.
των προφυλάξεων είναι απαραίτητες σε περίπτωση σοβαρής νεφρικής ανεπάρκειας, ηπατικής ανεπάρκειας, αφυδάτωσης, χρόνιου υποσιτισμού, αλκοολισμού, λιπαρών. Και σε άτομα που ζυγίζουν λιγότερο από 50 κιλά.
Ορισμένες δοσολογίες εργαστηρίων μπορούν να παραμορφωθούν με τη λήψη παρακεταμόλης: θυμηθείτε να σηματοδοτήσετε τη λήψη αυτού του φαρμάκου.
Αποφύγετε τη λήψη αλκοολούχων ποτών κατά τη διάρκεια της θεραπείας.
Αυτό το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει υπνηλία, μερικές φορές έντονη σε μερικούς ανθρώπους. Αυτή η υπνηλία μπορεί να αυξηθεί λαμβάνοντας από αλκοόλ ή άλλα ηρεμιστικά φάρμακα. Η συμπεριφορά και η χρήση επικίνδυνων μηχανών συνιστάται έντονα, ειδικά στις ώρες μετά τη λήψη του φαρμάκου.
αλληλεπιδράσεις του κωδεΐνης φαρμάκου/βιογαράνης παρακεταμούλης με άλλες ουσίες
Αυτό το φάρμακο δεν πρέπει να συσχετίζεται με το Oxybat του νάτριο: Αναπνευστικό.
μπορεί να αλληλεπιδράσει με το Αναλγητικά qui contiennent de la nalbuphine, de la buprénorphine, de la pentazocine, de la naltrexone ou du nalméfène.
Informez par ailleurs votre médecin ou votre pharmacien si vous prenez un médicament sédatif (notamment un Διαταραχή ή ένα χάπι ύπνου της οικογένειας των βενζοδιαζεπινών), ένα Νευροεπτικό, ένα αντικαταθλιπτικό (όπως η ντουλοξετίνη, η φλουοξετίνη ή η παροξετίνη), ένα || αντιπηκτικό από του στόματος, ένα αντιεπιληπτικό ή ένα φάρμακο που περιέχει κινιδίνη, βουπροπιόνη, cinacalcet ή μεθαδόνη.
Γονιμότητα, εγκυμοσύνη και θηλασμός
Εγκυμοσύνη:
Η ακριβής χρήση αυτού του φαρμάκου είναι δυνατή κατά τη διάρκεια της ιατρικής συμβουλής της εγκυμοσύνης. Αναφέρετε στον μαιευτήρα τη λήψη αυτού του φαρμάκου στο τέλος της εγκυμοσύνης: Κίνδυνος Αναπνευστική ανεπάρκεια στο νεογέννητο σε περίπτωση χρήσης υψηλής δόσης κωδεΐνης πριν από τον τοκετό ή τον κίνδυνο Σύνδρομο του απογαλακτισμού σε περίπτωση τακτικής θεραπείας, ακόμη και στο τέλος της εγκυμοσύνης. Αυτοί οι κίνδυνοι μπορούν να αποφευχθούν με παρακολούθηση και πιθανή κατάλληλη θεραπεία.
Θηλασμός:
Ce médicament passe dans le lait maternel. Le passage de la codéine dans le lait maternel est faible aux doses usuelles, mais des effets toxiques pour le Βρέφος έχουν παρατηρηθεί σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις. Κατά συνέπεια, αυτό το φάρμακο αντενδείκνυται κατά τη διάρκεια του θηλασμού.
Λειτουργία χρήσης και δοσολογία της παρακεταμόλης φαρμάκου/κωδεΐνης βιοαγκαράν
Αυτό το φάρμακο μπορεί να ληφθεί αδιάφορα κατά τη διάρκεια ή εξωτερικά γεύματα. Σεβαστείτε ένα ελάχιστο διάστημα 4 ωρών μεταξύ 2 δόσεων. Σε περίπτωση νεφρικής ανεπάρκειας, το διάστημα μεταξύ 2 υποδοχών πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες.
Τα δισκία πρέπει να καταπιούν ως τέτοια με ένα ποτήρι νερό.
Συνήθης δοσολογία:
- Ενηλίκων άνω των 18 ετών: 1 ή 2 δισκία με τη λήψη, να ανανεωθούν εάν είναι απαραίτητο κάθε 6 ώρες ημέρα. Ωστόσο, με έντονο πόνο, το δοσολογία Το μέγιστο μπορεί να μεταφερθεί σε 8 δισκία την ημέρα, μόνο σε ιατρικές συμβουλές. Στο ηλικιωμένο άτομο, το Δοσολογία Αρχική γενικά μειώνεται κατά το ήμισυ.
- Παιδί από 12 έως 18 ετών: 60 mg παρακεταμόλης και 3 mg κωδεΐνης ανά kg και ανά ημέρα, που θα διανεμηθούν σε 4 υποδοχές. Είναι απαραίτητο να ακολουθήσετε τη συνταγή του γιατρού σας. Ως ένδειξη.
- έφηβος ζυγίζει κατά περισσότερο από 50 κιλά (περίπου 15 χρόνια): 1 ή 2 δισκία ανά αλιευμάτων, που ανανεώνονται εάν είναι απαραίτητο κάθε 6 ώρες, χωρίς να υπερβαίνουν τα 6 δισκία την ημέρα.
- Παιδί Ζυγίζει μεταξύ 31 και 50 kg (περίπου 12 έως 15 ετών) || 410 : 1 comprimé par prise, à renouveler si nécessaire au bout de 6 heures, χωρίς να υπερβαίνουν τα 4 δισκία την ημέρα;
Η διάρκεια της θεραπείας δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 3 ημέρες. Εάν ο πόνος παραμείνει πέρα από, πρέπει να ανοικοδομήσετε το γιατρό σας.
Συμβουλές
όπως όλα Αναλγητικά, αυτό το φάρμακο είναι γενικά πιο αποτελεσματικό για να αποφευχθεί ο πόνος από το να το ηρεμήσει. Στη θεραπεία του χρόνιου πόνου, είναι προτιμότερο να παίρνετε αυτό το φάρμακο σε τακτά χρονικά διαστήματα χωρίς να περιμένετε τον πόνο να εγκατασταθεί.
Cet Αναλγητικό Η περιέκτιη κωδεΐνη προορίζεται να χρησιμοποιηθεί στη δεύτερη πρόθεση, όταν η ιβουπροφαίνη ή η παρακεταμόλη, που χρησιμοποιείται μόνη της, είναι ανεπαρκώς αποτελεσματικά.
Αυτό το φάρμακο μπορεί να καθυστερήσει ένα Διαγνωστική καλύπτοντας τον πόνο. Μην το παίρνετε χωρίς τη συμβουλή του γιατρού σας, μην το συνιστούμε σε ένα αγαπημένο σας πρόσωπο.
Ειδικές συνθήκες συνταγής:
Οι κανόνες συνταγογράφησης φαρμάκων που περιέχουν κωδεΐνη ενισχύονται για να αποφευχθούν οι κίνδυνοι κατάχρησης: Δεδομένου ότι 1
Γραφεία Πιθανές παρενέργειες του φαρμάκου Paracetamol/Biogaran Co -Deine
- Domens, Δυσκύματα, ναυτία, έμετος, αίσθηση Vertigo, étourdissements, Σύγχυση, πονοκέφαλος, διαταραχές όρασης, υπερβολική εφίδρωση, παγίδες ούρων, πιο σπάνια, Αλλεργία (κνησμός, || 441 urticaire, τεμαχισμός -out ερυθρότητα), δύσπνοια). Αυτά τα ανεπιθύμητα αποτελέσματα μπορούν να σημειωθούν πιο έντονα σε μερικούς ανθρώπους (δείτε την προσοχή).
- Οξεία κοιλιακή πόνος (σπασμοί σφιγκτήρα Oddi) σε ανθρώπους που δεν έχουν πλέον χοληδόχο κύστη.
- Σε περίπτωση παρατεταμένης θεραπείας: Κίνδυνος εξάρτησης και Σύνδρομο SERESE σε περίπτωση βίαιης στάσης.
συνδεδεμένο με παρακεταμόλη:
- Σπάνια: ερυθρότητα, ébox, σοβαρή δερματική αντίδραση, αλλεργική αντίδραση.
- Πολύ σπάνιο: αίμα, Φλεγμονή του ήπατος.
Αισθανθήκατε ένα ανεπιθύμητο αποτέλεσμα ικανό να οφείλεται σε αυτό το φάρμακο, μπορείτε Δηλώστε online. | Εργαστήριο Biogaran
Σχόλια
Κάντε κλικ εδώ για να επιστρέψετε στην υποδοχή.