= Ενημέρωση: 27 Μαρτίου 2025
Διαφήμιση
Πληροφορίες ασθενούς
  • Ibuprofen Zydus 200 mg
=
Οικογένεια του φαρμάκου:Anti-inflammatoire non stéroïdien

Αυτό το φάρμακο είναι ένα γενικό Nureflex 200 mg (που δεν διατίθεται πλέον στο εμπόριο). | συνταγογραφείται;

Dans quel cas le médicament IBUPROFÈNE ZYDUS 200 mg est-il prescrit ?

Αυτό το φάρμακο είναι ένα αντιφλεγμονώδες Μη στεροειδή (|| 294 AINS). Αγωνίζεται ενάντια στον πόνο και μειώνει τον πυρετό. Τις ιδιότητές του αντιφλεγμονώδη φάρμακα εμφανίζονται σε υψηλές δόσεις.

Il est utilisé dans le traitement de courte durée de la fièvre et de la douleur (maux de tête, douleurs dentaires, états grippaux, courbatures, règles douloureuses...).

= Παρουσιάσεις του φαρμάκου Ibuprofene Zydu 200 mg | MG: δισκίο. Κουτί 30

IBUPROFÈNE ZYDUS 200 mg : comprimé ; boîte de 30
Προαιρετική συνταγή - Επιστροφή στο 65% - Τιμή: 1,34 €

Οι τιμές που αναφέρονται δεν λαμβάνουν υπόψη "= Τέλη διανομής" του φαρμακοποιού. | Mg

Composition du médicament IBUPROFÈNE ZYDUS 200 mg

P CP
ibuprofen 200 mg
Sacharose+

La liste des excipients est consultable sur la page produit de chaque médicament de la gamme (pour la consulter, cliquer sur un nom du médicament).

Αντενδείξεις του φαρμάκου ibuprofen Zydus 200 mg

Αυτό το φάρμακο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:
  • antécédédéd d ' Αλλεργία ή D ' Άσθμα που προκαλείται από το αλιευμάτων nsapt;, y compris l'aspirine ;
  • Προηγούμενη πεπτική αιμορραγία ή έλκος κατά τη διάρκεια προηγούμενης θεραπείας από NSAIDS;
  • έλκη του στομάχου ή του δωδεκαδακτύλου, σε εξέλιξη ή επαναλαμβανόμενη.
  • Ortrostinal Hemorragy, || 338 = σοβαρή ηπατική ηπατική ανεπάρκεια.
  • insuffisance hépatique grave ;
  • Σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.
  • Καρδιακή ανεπάρκεια σοβαρή.
  • Lupus erythematos διαδόθηκε?
  • Παιδί κάτω των 6 ετών.
  • ξεκινώντας από 6 (à partir du 6 E Μήνες).

Προσοχή

Tout traitement prolongé ou ourdosage D ' "|| 353 expose à des effets indésirables graves.

    Certaines situations doivent conduire à ne poursuivre le traitement qu'après un avis médical :

  • brûlures d'estomac importantes ou selles noires et nauséabondes pouvant traduire une irritation ou un saignement du tube digestif ;
  • éruption cutanée sans cause évidente, souvent associée à des cloques ou à des lésions des muqueuses ;
  • crise d'asthme ;
  • fatigue inhabituelle et intense, ou baisse brutale et importante du volume des urines chez une personne souffrant d'insuffisance cardiaque, déshydratée ou traitée par diurétique.

Les AINS pourraient aggraver certaines infections, notamment de la peau ; leur utilisation est déconseillée en cas de varicelle.

Des précautions sont nécessaires chez la personne âgée ou en cas d'antécédent d'ulcère de l'estomac ou du duodénum ou de risque hémorragique, notamment digestif (maladie de Crohn, rectocolite hémorragique).

Des études cliniques suggèrent que l'utilisation de l'ibuprofène, surtout en prises prolongées à forte dose, pourrait être associée à un risque accru de Θρομβόζη Αρτηριακή (όπως= ΠΡΟΣΦΟΡΟΣ ΜΟΝΟΚΡΩΜΑΤΟΣ ή ένα ατύχημα αγγειακό || MG ανά ημέρα). επίδραση είναι αναστρέψιμο όταν σταματάτε τη θεραπεία. 389 cérébral). Néanmoins, cette augmentation du risque cardiovasculaire n'a pas été retrouvée pour des posologies inférieures à 1200 mg par jour (3 comprimés à 400 mg ou 6 comprimés à 200 mg par jour). Votre médecin peut être amené à prendre en compte certaines situations : problèmes cardiaques, antécédent d'accident vasculaire cérébral, hypertension artérielle, diabète, excès de cholestérol dans le sang ou tabagisme.

Les AINS ont un effet inhibiteur sur l'ovulation et sont susceptibles de diminuer la fertilité chez la femme. Cet effet est réversible à l'arrêt du traitement.

Certains médecins considèrent que les anti-inflammatoires peuvent diminuer l'efficacité des dispositifs intra-utérins (stérilets) et exposer à un risque de grossesse non désirée. Ce risque est très controversé.

Attention : conducteurConducteur : ce médicament peut être responsable, dans de rares cas, de vertiges ή διαταραχές όρασης.

= αλληλεπιδράσεις του φαρμάκου ibuprofen zydus 200 mg με άλλες ουσίες

    Αυτό το φάρμακο μπορεί να αλληλεπιδράσει με άλλα φάρμακα, ειδικότερα:

  • Η ασπιρίνη και οι άλλοι αντιφλεγμονώδη φάρμακα Μη στεροειδές ( ons): Κίνδυνος αύξησης των ανεπιθύμητων αποτελεσμάτων.
  • LES αντιπηκτικά et les antiagrégants plaquettaires (PLAVIX...) : augmentation du risque hémorragique ;
  • το Λίθιο (Teralithe): Αύξηση του ρυθμού Λίθιο στο αίμα.
  • Η μεθοτρεξάτη.

ένζυμοenzyme Μετατροπή, Ainhibiteur de l'angiotensine II, ένα beta -blocker ή ένα φάρμακο που περιέχει ciclosporin.

Γονιμότητα, εγκυμοσύνη και θηλασμός

Εγκυμοσύνη:

Η λήψη NSAPTS στις προνομιακές εξηγήσεις καρδιακές και πνευμονικές, δυσλειτουργίες των νεφρών ...) που μπορούν να έχουν σοβαρές, ακόμη και θανατηφόρες συνέπειες. Οι κίνδυνοι ποικίλλουν ανάλογα με το στάδιο της εγκυμοσύνης:

  • Κατά τους πρώτους 5 μήνες της εγκυμοσύνης, αυτό το φάρμακο θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση απόλυτης αναγκαιότητας, αποκλειστικά με ιατρική συνταγή.
  • Τους τελευταίους 4 μήνες, ο κίνδυνος υπάρχει ακόμη και με ένα μόνο αλιευμάτων και ακόμη και στο τέλος της εγκυμοσύνης. Συνεπώς, η χρήση αυτού του φαρμάκου αντενδείκνυται επίσημα κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου.

Εάν είστε έγκυος και έχετε πάρει NSAGE κατά λάθος, σας ενημερώστε γρήγορα το γιατρό σας.

Θηλασμός:

Το NSAGE: Το φάρμακο δεν συνιστάται κατά τη διάρκεια του θηλασμού. passent dans le lait maternel : ce médicament est déconseillé pendant l'allaitement.

Λειτουργός και δοσολογία του φαρμάκου ιβουπροφαίνης Zydus 200 mg

για να περιοριστεί η εμφάνιση Διαταραχές πεπτικών, αυτό το φάρμακο μπορεί να ληφθεί κατά τη διάρκεια των γευμάτων. Ωστόσο, σε περίπτωση οξείας πόνου, η διάτρηση της πρόσληψης εξασφαλίζει ταχύτερο αποτέλεσμα.

Τα δισκία δεν είναι προσαρμοσμένα στο παιδί ηλικίας κάτω των 6 ετών. Πράγματι, κινδυνεύουν να παρεμποδίσουν το κομμάτια Αναπνευστικό εάν το παιδί καταπίνει άσχημα και ότι το δισκίο περνάει στην τραχεία (ψευδής δρόμος).

Συνήθης δοσολογία:

  • Ενηλίκων και παιδιού άνω των 30 kg (περίπου 11-12 ετών): 1 ή 2 συμπιεσμένο, απαραίτητο κάθε 6 ώρες. Μην υπερβαίνετε τα 6 δισκία την ημέρα.
  • Παιδί 20 έως 30 kg (περίπου 6 έως 11 ετών): 1 δισκίο, που ανανεώνεται εάν είναι απαραίτητο κάθε 6 ώρες. Μην υπερβαίνετε τα 3 δισκία την ημέρα.

Ελλείψει ιατρικών συμβουλών, η διάρκεια της θεραπείας πρέπει να περιορίζεται σε 5 ημέρες σε περίπτωση πόνου και 3 ημέρες σε περίπτωση πυρετού.

Συμβουλές

Μην υπερβαίνετε το Δοσολογία NEI Η διάρκεια της θεραπείας που υποστηρίζει ο γιατρός σας ή ο φαρμακοποιός σας, ανεπιθύμητα αποτελέσματα.

Οι ανεπιθύμητες ενέργειες του φαρμάκου ibuprofen zydus 200 mg

ναυτία, έμετος, Γαστρίτιδα.

    σπάνια:

  • outomac ή duodenum, πεπτικός σωλήνας (αιματηρός εμετός, μαύρα κόπρανα ή πιο συχνά ανεπαίσθητη απώλεια αίματος, υπεύθυνη για την προοδευτική εμφάνιση της αναιμίας) πιο συχνά κατά τη διάρκεια μιας μακροχρόνιας θεραπείας ή σε υψηλές δόσεις.
  • Αλλεργική αντίδραση: δερματικό εξάνθημα, κνησμό, οίδημα, κρίσηasthme, malaise avec chute brutale de la tension artérielle ;
  • Vertigo, πονοκέφαλος.
  • Διαταραχές όρασης που απαιτούν οφθαλμολογική εξέταση.
  • = Ανωμία της φόρμουλας αίματος, αύξηση Transaminases.

Πολύ σπάνια: Σύνδρομο Kounis ( Σύνδρομο= Οξεία στεφανιαία αλλεργική προέλευση). | Ανεπιθύμητο

Vous avez ressenti un effet indésirable πιθανόν να οφείλεται σε αυτό το φάρμακο, μπορείτε Δηλώστε online.

Διαφήμιση

Σχόλια

Ajouter un commentaire
En cliquant sur "Ajouter un commentaire", vous confirmez être âgé(e) d'au moins 16 ans et avoir lu et accepté Οι κανόνες και οι συνθήκες χρήσης του συμμετοχικού χώρου "Σχόλια". Σας προσκαλούμε να επισημάνετε τυχόν δυσμενείς επιπτώσεις που πιθανόν να οφείλονται σε ένα φάρμακο στο Δηλώνοντας online.
Δημοσιότητα
Δείτε τις ειδήσεις που σχετίζονται
Διαφήμιση
Πατήστε - CGU -= Γενικές πωλήσεις - Δεδομένα Personnels - cookies πολιτικής - MES Νομική